.

Macrosalb medi-radiopharma

Diagnostiskt radiofarmaka, teknetium(Tc-99m)makrosalb, partiklar för injektion

Aktiva substanser Albumin, humant, makroaggregerat

Biologiskt läkemedelReceptbelagt

Inställningar

Anpassa sidan efter dina preferenser. Visa som genväg lägger till en knapp och öppnar avsnittet från början. Övriga synliga avsnitt är hopfällda. Dölj döljer både avsnittet och dess länkar. Sidomenyn på datorn behåller sin standardordning och påverkas bara av Dölj. Dra genvägsknapparna eller handtaget till höger om ett avsnitt för att ändra ordningen. Ändringarna sparas direkt i en cookie i webbläsaren om du har godkänt användning av cookies.

Genvägar

Dra knapparna för att ändra ordningen. Släpp för att spara. Du kan också använda piltangenterna när en knapp är markerad.

Dosering

Detta läkemedel får endast administreras av behörig personal (se ”Allmänna varningar” i avsnitt Särskilda anvisningar för destruktion och övrig hantering).

Dosering

Vuxna

Rekommenderad aktivitet intravenöst administrerad till en vuxen som väger 70 kg är mellan 40 och 150 MBq, med ett medianvärde på 100 MBq för planar lungperfusionsscintigrafi och upp till 200 MBq för SPECT lungperfusionsscintigrafi.

Genomsnittligt antal partiklar för vuxna bör ligga mellan 100 000 och 300 000. Det högsta antalet partiklar på 700 000 per administrerad dos får inte överskridas. För att erhålla optimal bildkvalitet ska det minsta antalet partiklar per administrerad dos inte underskrida 100 000. För beräkning av partikelmängden som ska administreras, se avsnitt 12.

För vuxna och äldre patienter med allvarlig hjärt–kärlsjukdom, med lunghypertoni åtföljt av andningssvikt, en höger-vänstershunt eller med singellungtransplantation, ska antalet partiklar minskas till mellan 100 000 och 200 000.

Nedsatt njur- eller leverfunktion

Aktiviteten som ska administreras ska övervägas noga eftersom en ökad strålningsexponering är möjlig hos dessa patienter.

Pediatrisk population

Användning hos barn och ungdomar måste noga övervägas utifrån kliniskt behov och nytta- riskbedömning för denna patientgrupp.

EANM:s pediatriska arbetsgrupp (2016) rekommenderar att den aktivitet som ges till den pediatriska populationen beräknas utifrån kroppsvikt enligt tabell 1.

Den aktivitet som ges till barn och ungdomar kan beräknas genom att multiplicera en referensaktivitet (för beräkningsändamål) med de viktberoende faktorerna som anges i nedanstående tabell.

A[MBq]administrerad = referensaktivitet × faktor

Referensaktiviteten är 5,6 MBq. Hos mycket små barn (upp till 1 år) är en minsta aktivitet på 10 MBq nödvändig för att erhålla bilder av tillräckligt bra kvalitet.

Tabell 1: Viktberoende korrigeringsfaktorer i den pediatriska populationen enligt EANM:s doseringskort från 2016:

Vikt [kg]FaktorVikt [kg]FaktorVikt [kg]Faktor
31225,29429,14
41,14245,71449,57
61,71266,144610,00
82,14286,434810,29
102,71306,865010,71
123,14327,2952-5411,29
143,57347,7256-5812,00
164,00368,0060-6212,71
184,43388,4364-6613,43
204,86408,866814,00

Antalet partiklar ska hållas så lågt som möjligt för att inte embolisera mer än 0,1 % av lungkapillärer. Antalet partiklar som ska administreras till barn och ungdomar bör beräknas enligt rekommendationer från EANM (European Association of Nuclear Medicine) avseende riktlinjer för lungscintigrafi på barn (2007):

Vikt [kg]Högsta antal partiklar att administrera
<10 kg10 000-50 000
10-20 kg50 000-150 000
20-35 kg150 000-300 000
35-50 kg300 000-500 000

Vid bekräftad eller misstänkt allvarlig förminskning i lungkärlbädden (mer än 50 %) ska antalet partiklar som ska administreras reduceras proportionellt. För bedömning av höger-vänstershunt ska antalet administrerade partiklar minskas till 10 000-20 000.

Administreringssätt

För flerdosanvändning.

För intravenös användning efter radiomärkning med natriumperteknetat(99mTc)-lösning.

Detta läkemedel ska beredas före administrering till patienten.

Anvisningar om beredning av läkemedlet före administrering finns i avsnitt 12.

Försiktighetsåtgärder som ska vidtas före hantering eller administrering av läkemedlet

Före injektionen ska innehållet i sprutan försiktigt virvlas upp ytterligare en gång för att uppnå en jämn fördelning av partiklarna och för att undvika att större aggregat bildas. En smal kanyl ska användas för att dispergera eventuella aggregatkomplex.

Av samma skäl ska blod aldrig dras upp i sprutan eftersom det orsakar bildande av små koagel, vilka framställs i scintigrafin som falska positiva defekter på grund av ocklusionen av de större arteriolerna. Om möjligt ska läkemedlet inte injiceras i en implanterad venkateter eftersom detta kan orsaka inadekvat uppblandning av radioaktiviteten i lungartären.

När patienten har hostat och tagit flera djupa andetag injiceras läkemedlet långsamt intravenös under 3 till 5 andningscykler eller minst 30 sekunder. Stor försiktighet måste iakttas för att säkerställa att det radioaktiva läkemedlet inte tränger in i omgivande vävnader och att inget blod aspireras, eftersom det annars finns risk för att större aggregatkomplex bildas. Patienten ska ligga på rygg under injektionen eller, för patienter med ortopné, så nära denna position som möjligt.

Om en ventilations-/perfusionsscintigrafi utförs är det lämpligt att injektionen ges i samma ställning som inhalation av den radioaktiva inerta gasen eller aerosolen gavs, dvs. helst i sittande ställning, och att denna position intas minst 5 minuter i förväg. På detta sätt, till följd av bättre lungventilation i sittande ställning, minskar risken för falskt positiva resultat i en stegvis undersökning av andning och perfusion.

För förberedelse av patient, se avsnitt Varningar och försiktighet.

Bildframställning

Bildtagning av lungor kan påbörjas omedelbart efter injektion.

Kontraindikationer

- Överkänslighet mot den aktiva substansen eller mot något hjälpämne som anges i avsnitt Förteckning över hjälpämnen eller mot någon beståndsdel i den märkta produkten.

- Allvarlig lunghypertoni.

Indikationer

Endast avsett för diagnostik.

Efter märkning med natriumperteknetat(99mTc)-lösning är den erhållna suspensionen med teknetium(99mTc)-albumin-makroaggregat avsedd för vuxna och barn för:

Pulmonell perfusionsscintigrafi

För diagnos eller uteslutande av lungemboli hos patienter med symtom på lungemboli samt för att övervaka utveckling av lungemboli.

För undersökningar där samtidig behandling ges som leder till en betydande minskning av den regionala lungperfusionen, som preoperativ undersökning av lokal lungperfusion före (partiell) lungresektion, som preoperativ undersökning och övervakning av lungtransplantat samt för undersökningar som görs inför planering av strålbehandling.

I kombination med ventilationsscintigrafi för initial bedömning samt uppföljning av patienter med svår obstruktiv och/eller restriktiv lungsjukdom.

För diagnos och kvantifiering av pulmonell höger-vänstershunt.

Radionuklid venografi

Som ett alternativ till dopplersonografi, för radionuklid venografi av nedre extremiteter, i kombination med lungperfusionsscintigrafi hos patienter med både misstänkt djupvenstrombos i nedre extremitet och lungemboli.

Varningar och försiktighet

Risk för överkänslighet eller anafylaktiska reaktioner

Risken för överkänslighet, inklusive allvarliga, livshotande, fatala anafylaktiska/anafylaktoida reaktioner ska alltid beaktas. Vid överkänslighet eller anafylaktiska reaktioner ska administreringen av

läkemedlet avbrytas omedelbart och intravenös behandling sättas in vid behov. För att kunna vidta omedelbara åtgärder i akuta situationer ska nödvändiga läkemedel och erforderlig utrustning såsom endotrakealtub och respirator finnas lätt tillgängliga.

Individuell nytta-riskbedömning

För varje patient måste strålningsexponeringen vägas mot den förväntade nyttan. Den tillförda aktiviteten ska vara sådan att stråldosen blir så låg som möjligt med hänsyn till vad som behövs för att uppnå avsett diagnostiskt resultat.

Särskild försiktighet ska iakttas vid administrering av teknetium(99mTc)makrosalb till patienter med lunghypertoni, andningssvikt, möjlig eller bekräftad höger-vänstershunt och till lungtransplanterade patienter. Teknetium(99mTc)makrosalb ska inte ges till dessa patienter utan att en noggrann nytta- riskanalys först har genomförts.

För att minimera risken för mikroemboli i den cerebrala och den renala cirkulationen ska teknetium(99mTc)makrosalb-suspensionen ges som en långsam intravenös injektion. Antalet partiklar ska hållas så lågt som möjligt. Hos vuxna kan antalet partiklar minskas till mellan 100 000 och 200 000 partiklar utan att det påverkar bildkvaliteten för visualiseringen a perfusionsdefekter. Heterogen fördelning av radioaktiviteten kan förekomma när antalet partiklar är mindre än 100 000 enheter.

Nedsatt njur- eller leverfunktion

Nytta-riskförhållandet hos dessa patienter måste utvärderas noga eftersom en risk för ökad strålningsexponering föreligger (se avsnitt Dosering).

Pediatrisk population

För information om användning i den pediatriska populationen, se avsnitt Dosering. Indikationen måste noga övervägas eftersom den effektiva dosen per MBq är högre än hos vuxna (se avsnitt 11).

Patientförberedelse

Patienten ska ha getts tillräckligt med vätska innan undersökningen påbörjas och ska uppmanas att urinera så ofta som möjligt under de första timmarna efter undersökningen för att minska strålningen.

Administrering av ett tyreostatikum före injektionen av teknetium(99mTc)makrosalb-suspensionen kan minska strålningsexponeringen av sköldkörteln genom att minska sköldkörtelns upptag av teknetium(99mTc)perteknetat, vilket utvecklas i mindre mängd via metabolismen.

Efter undersökningen

Nära kontakt med spädbarn och gravida kvinnor ska begränsas under första 12 timmarna efter injektionen.

Särskilda varningar

Macrosalb Medi-Radiopharma 2,5 mg beredningssats för radioaktivt läkemedel innehåller humant albumin. Standardåtgärder för att förhindra infektioner till följd av användning av läkemedel framställda ur humanblod eller -plasma inkluderar selektering av donatorer, testning av enskilda donationer och plasmapooler för specifika infektionsmarkörer samt införandet av effektiva tillverkningssteg för inaktivering/eliminering av virus. Trots detta kan risken för överföring av smittämnen inte helt uteslutas vid administrering av läkemedel framställda ur humanblod eller - plasma. Detta gäller även okända eller nya virus och andra patogener.

Det finns inga rapporter om virusöverföringar med albumin som tillverkats enligt europeiska farmakopéns specifikationer genometablerade processer.

Spårbarhet

För att underlätta spårbarhet av biologiska läkemedel ska läkemedlets namn och tillverkningssatsnummer dokumenteras varje gång Macrosalb Medi-Radiopharma 2,5 mg beredningssats för radioaktivt läkemedel administreras till en patient.

Detta läkemedel innehåller mindre än 1 mmol natrium (23 mg) per dos, dvs. är nästintill ”natriumfritt”.

Försiktighetsåtgärder med avseende på miljörisker, se avsnitt Särskilda anvisningar för destruktion och övrig hantering.

Biverkningar

För säkerhetsinformation avseende överförbara agens, se avsnitt Varningar och försiktighet.

Exponering för joniserande strålning är kopplad till cancerinduktion och en risk för att utveckla ärftliga skador. Eftersom den effektiva dosen är 2,2 mSv vid administrering av den högsta rekommenderade aktiviteten på 200 MBq, är den förväntade sannolikheten att dessa biverkningar förekommer låg.

Biverkningsfrekvenser definieras enligt följande

Mycket vanliga (≥1/10), vanliga (≥1/100, <1/10), mindre vanliga (≥1/1 000, <1/100), sällsynta (≥1/10 000, <1/1 000), mycket sällsynta (<1/10 000) och ingen känd frekvens (kan inte beräknas från tillgängliga data).

Immunsystemet

Ingen känd frekvens: Överkänslighetsreaktioner såsom såväl urtikaria, frossa, feber, illamående, hudrodnad i ansiktet och svettningar såväl som försämrad hjärtfunktion och cirkulatorisk funktion i form av förändrad andning och hjärtfrekvens, förändrat blodtryck, bröstsmärtor och kollaps som kan vara relaterad till vaskulär ocklusion.

Mycket sällsynta: Allvarliga anafylaktoida reaktioner inklusive chock med risk för fatalt utfall har rapporterats. Dessa reaktioner uppträder inte nödvändigtvis omedelbart.

Allmänna symtom och /eller symtom vid administreringsstället

Ingen känd frekvens: Lokala allergiska reaktioner vid injektionsstället har observerats.

Rapportering av misstänkta biverkningar

Det är viktigt att rapportera misstänkta biverkningar efter att läkemedlet godkänts. Det gör det möjligt att kontinuerligt övervaka läkemedlets nytta-riskförhållande. Hälso- och sjukvårdspersonal uppmanas att rapportera varje misstänkt biverkning via:

Läkemedelsverket Box 26 751 03 Uppsala Webbplats: www.lakemedelsverket.se

Farmakodynamik

Farmakoterapeutisk grupp: Diagnostiskt radiofarmaka, teknetium(Tc-99m)makrosalb, partiklar för injektion, ATC-kod: V09EB01

Vid de kliniska koncentrationer som används för diagnostiska undersökningar förefaller teknetium(99mTc)makrosalb inte ha någon farmakodynamisk aktivitet.

Läkemedelsform

Beredningssats för radioaktivt läkemedel Vita/vitt eller benvita/benvitt plugg, pellets eller pulver, rena/rent och utan främmande partiklar.

Interaktioner

Olika läkemedel kan orsaka förändringar av den biologiska distributionen av teknetium(99mTc)makrosalb.

- Farmakologiska interaktioner orsakas av kemoterapeutiska läkemedel, heparin och bronkodilatorer.

- Toxikologiska interaktioner kan orsakas av heroin, nitrofurantoin, busulfan, cyklofosfamid, bleomycin, metotrexat och metysergid.

- Farmaceutiska interaktioner kan orsakas av magnesiumsulfat. Komplex av de flesta voluminösa aggregat kan bildas efter behandling med albuminmakroaggregat märkta med teknetium-99m hos patienter som får intravenös behandling med magnesiumsulfat; dessa kan passera över i lungcirkulationen.

Graviditet och amning

Fertila kvinnor

När det är nödvändigt att ge radioaktiva läkemedel till fertila kvinnor är det viktigt att fastställa om hon är gravid eller inte. Varje kvinna med en utebliven menstruation ska anses vara gravid tills motsatsen är bevisad. Vid osäkerhet om eventuell graviditet (vid utebliven menstruation, mycket oregelbunden menstruation, osv.) ska patienten erbjudas alternativa metoder som inte använder joniserande strålning (om sådana finns).

Graviditet

Tillförsel av radionuklider till gravida kvinnor medför också stråldoser till fostret. Endast nödvändiga undersökningar ska utföras under graviditet när den sannolika nyttan vida överstiger risken som modern och fostret utsätts för.

Amning

Innan man tillför ett radioaktivt läkemedel till en ammande kvinna ska man överväga möjligheten att skjuta upp administreringen av radionukliden tills amningen har upphört, liksom om det ämne som valts är det lämpligaste med hänsyn till utsöndringen av radioaktivitet i bröstmjölk. Om tillförsel anses nödvändig ska amningen avbrytas under 12 timmar och den utpumpade bröstmjölken kasseras.

Fertilitet

Inga studier avseende fertilitet har genomförts.

Trafik och maskiner

Macrosalb Medi-Radiopharma 2,5 mg beredningssats för radioaktivt läkemedel har ingen eller försumbar effekt på förmågan att framföra fordon och använda maskiner.

Överdosering

Antalet MAA-partiklar per vuxen patient får inte överstiga 1,5 × 106.

Tillförsel av ett mycket stort antal partiklar kan leda till en hemodynamiskt betydelsefull vaskulär ocklusion. Vid uttalade förändringar i andning, hjärtfrekvens och blodtryck ska åtgärder för att stabilisera andning och cirkulation vidtas.

I händelse av administrering av en strålningsöverdos ska den absorberade dosen teknetium(99mTc)makrosalb till patienten minskas om möjligt genom att öka elimineringen av radionukliden från kroppen med frekvent miktion eller med forcerad diures och frekvent tömning av urinblåsan. Det kan underlätta att uppskatta tillförd effektiv dos.

Farmakokinetik

Distribution

Efter intravenös injektion av teknetium(99mTc)makrosalb förekommer tillfälligt ocklusion av lungkapillärer och arterioler, vilken är proportionell mot det regionala lungblodflödet vid den aktuella tidpunkten.

Organupptag

Principen för perfusionsscintigrafi är kapillärblockad. Partiklarna av albuminmakroaggregat går inte igenom lungans parenkym (vare sig den interstitiella vävnaden eller alveolerna) utan stannar kvar i en tillfällig ocklusiv position i kapillärernas lumen. Efter intravenös injektion förblir de flesta makrosalbaggregaten i lungornas arterioler och kapillärer vid första passagen genom lungorna. Diametern för de flesta makroaggregat är mellan 10 och 1 000 mikrometer, Beroende på fördelningen av partikelstorlekarna ockluderas tillfälligt cirka var 1 000 000:e kapillär (diameter < 20 mikrometer) och var 1 000:e arteriol (diameter > 20 mikrometer. Omfattningen av den regionala blockaden med mikroembolier är därmed direkt proportionell mot regional lungperfusion vid den aktuella tidpunkten. Större partiklar kan leda till ocklusion av större kärl och därmed orsaka artificiella perfusionsstörningar. Hemodynamiska förändringar är direkt kopplade till makrosalbaggregatens partikelstorlek.

Eliminering

Elimineringen av makroaggregatpartiklar från lungorna sker genom mekanisk fragmentering genom de systoliska-diastoliska tryckpulserna i kapillärerna och genom enzymatisk nedbrytning med efterföljande fagocytos av makrofager i det retikuloendoteliala systemet. I samband med eliminering ackumulerar aktivitet i lever och njurar.

Ackumulering i levern varierar kraftigt; det ökar med tiden och kan bli upp till cirka 25 %.

Vad beträffar eliminering från lungorna föreligger stora skillnader mellan individer. Partiklarna elimineras från lungorna med en biologisk halveringstid på cirka 7-20 timmar. Av den injicerade radioaktiviteten utsöndras 30-45 % via urinen inom 24 timmar.

Om en höger-västershunt föreligger förflyttas en viss mängd av makroaggregaten till den allmänna cirkulationen och tas där upp i kapillärbädden. Om detta sker finns risk för att en mikroemboli bildas i exempelvis hjärnan eller njurarna.

Nedsatt njur- eller leverfunktion

Farmakokinetiken hos patienter med nedsatt njur- eller leverfunktion har inte klarlagts.

Absorberad dos och effektiv dos

Teknetium(99mTc) framställs med hjälp av en (99Mo/99mTc)-generator och sönderfaller under utsändning av gammastrålning med en genomsnittlig energi på 140 keV och en halveringstid på 6,02 timmar till teknetium(99Tc) som, med tanke på den långa halveringstiden på 2,13 × 105 år kan betraktas som kvasistabilt.

Uppgifterna som anges nedan i tabell 2 kommer från ICPR publikation 128.

Tabell 2

OrganAbsorberad dos/administrerad aktivitetsenhet(mGy/MBq)
Vuxen15 år10 år5 år1 år
Binjurar0,00680,00880,0130,0190,031
Benytor0,00510,00640,00910,0140,026
Hjärna0,000920,00120,00200,00320,0055
Bröstvävnad0,00500,00560,00990,0140,021
Gallblåsevägg0,00560,00700,0100,0160,024
Magtarmkanalen
Bukvägg
Tunntarmsvägg
Tjocktarmsvägg
(Övre tjocktarm)
(Nedre tjocktarm)
0,0037
0,0020
0,0019
0,0022
0,0016
0,0052
0,0026
0,0026
0,0029
0,0021
0,0080
0,0043
0,0043
0,0050
0,0033
0,012
0,0068
0,0069
0,0083
0,0050
0,020
0,012
0,012
0,014)
0,0095)
Hjärtvägg0,00960,0130,0180,0250,038
Njurar0,00370,00480,00720,0110,018
Lever0,0160,0210,0300,0420,074
Lungor0,0660,0970,130,200,39
Muskler0,00280,00370,00520,00770,014
Esofagus0,00610,00770,0110,0150,022
Äggstockar0,00180,00230,00350,00540,010
Bukspottkörtel0,00560,00750,0110,0170,029
Röd benmärg0,00320,00380,00530,00720,012
Hud0,00150,00170,00270,00430,0078
Mjälte0,00410,00550,00830,0130,022
Testiklar0,00110,00140,00220,00330,0062
Tymus0,00610,00770,0110,0150,022
Sköldkörtel0,00250,00330,00570,00900,016
Urinblåsans vägg0,00870,0110,0140,0160,030
Livmoder0,00220,00280,00420,00600,011
Övriga organ0,00280,00360,00500,00740,013
Effektiv dos
(mSv/MBq)
0,0110,0160,0230,0340,063

Den effektiva dosen som från en tillförd (högsta rekommenderad) aktivitet på 150 MBq för planar perfusionsscintigrafi för en vuxen som väger 70 kg är cirka 1,7 mSv och 2,2 mSv för 200 MBq (högsta rekommenderad dos för SPECT). För en administrerad aktivitet på 150 MBq är den typiska stråldosen till målorganet (lungorna) 10 mGy och den typiska strålningsdosen/-doserna till det/de kritiska organet/organen (binjurar, blåsvägg, lever, bukspottkörtel och mjälte) är 1,0, 1,3, 2,4, 0,8 respektive 0,6 mGy.

Förpackningar 0

Förpackningarna följer dina sökinställningar för tillhandahålls ej och avregistrerade läkemedel.

Inga förpackningar hittades.

Källor: Läkemedelsverket och E-hälsomyndigheten Senast kontrollerad: